Vai aizņemties naudu no draugiem un ģimenes locekļiem?
Naudas aizdošana draugiem vai ģimenes locekļiem ir diezgan izplatīta prakse, ko cilvēki izmanto, lai palīdzētu saviem tuvākajiem finansiālās grūtībās. Šāds labvēlīgs nodoms var stiprināt attiecības, taču tas var būt arī riskants solis, ja netiek ņemti vērā daži svarīgi aspekti. Kādi ir iespējamie riski un ieguvumi, aizņemoties naudu no draugiem un ģimenes locekļiem?
Priekšrocības aizņemoties naudu no draugiem un ģimenes:
Zemākas procentu likmes vai to neesamība — bieži vien naudas aizdošana tuviniekiem notiek bez procentu likmēm vai ar ļoti zemām procentu likmēm, salīdzinot ar citiem aizdevumiem. Tādējādi, aizņemoties no pazīstamajiem, var ietaupīt uz parāda izmaksām.
Elastīgs atmaksas grafiks – draugu un ģimenes aizdevumi parasti būs daudz elastīgāki, sniedzot aizņēmējam vairāk laika atmaksai, bez būtiskām finansiālām sekām. Šis aspekts var būt noderīgs, jo dzīves apstākļi var mainīties, un elastība ļauj pielāgot atmaksas termiņu savām finansiālajām iespējām.
Nav īpašu finanšu prasību - nav nepieciešamas īpašas finansiālas prasības (piem. laba kredītvēsture, darba stāžs u.c.), tādēļ aizdevums no tuviniekiem var būt pieejams tiem, kuriem citi aizdevumi tiek noraidīti, pamatojoties uz finanšu situāciju. Tomēr ir jāņem vērā, ka arī ģimenes locekļiem un draugiem ir tiesības atteikties aizdot savus finanšu līdzekļus.
Savstarpējo attiecību stiprināšana - aizdodot naudu tuviem cilvēkiem, var uzlabot attiecības un stiprināt savstarpējo saikni ģimenē vai draugu lokā. Tas var veicināt savstarpējo uzticību un sapratni. Svarīgi būt godīgam un atbildīgam attiecībā uz šāda veida aizdevumu, lai izvairītos no iespējamiem konfliktiem un nesaskaņām.
Mazāks finansiālais spiediens - salīdzinot ar tradicionālajiem banku aizdevumiem, draugu vai ģimenes aizdevumi bieži vien var radīt mazāku finansiālo spiedienu, jo ir runājamsatmaksas termiņš un ikmēneša maksājumi, par kuriem var vienoties, atkarībā no situācijas.
Trūkumi, aizņemoties naudu no draugiem un ģimenes:
Savstarpējo attiecību sabojāšana vai pat konflikts– naudas aizņemšanās var izraisīt spriedzi un nesaprašanos attiecībās ar draugiem vai ģimenes locekļiem - īpaši, ja naudas aizdevējs izjūt, ka netiek pildīta abpusējā vienošanos. Ja aizņemies naudu, noteikti atmaksā to laikā, lai pasargātu attiecības ar saviem tuvajiem!
Ietekme uz emocionālo stāvokli - finansiālās saistības var radīt emocionālu stresu un uztraukumu, it īpaši, ja Tev ir grūtības laikā atmaksāt aizdevumu. Tas var ietekmēt ne tikai Tavu, bet arī aizdevēja emocionālo pašsajūtu.
Lielāka atbildības sajūta - aizņemoties naudu no draugiem vai ģimenes locekļiem, Tu vari just lielāku atbildības sajūtu. Tas var radīt papildus stresu un spiedienu.
Aizdevēja mainīgais finanšu stāvoklis - atšķirībā no bankām, privātpersonai, kas Tev aizdevusi naudu, var uzrasties negaidīgas problēmas ar finansēm. Tā rezultātā Tev var pieprasīt atmaksāt aizņemto summu daudz ātrāk, nekā bija paredzēts.
Nespēja pārvaldīt savas finanses - aizņemoties no draugiem vai ģimenes locekļiem, Tu vari kļūt mazāk uzmanīgs attiecībā uz savu budžetu un izdevumu kontroli. Tas var radīt finansiālu neveiksmi ilgtermiņā.
Lai izvairītos no riskiem, rūpīgi izvērtē, vai Tev aizdevums ir nepieciešams, un vai nav citi finansiāli risinājumi, kas varētu būt piemērotāki. Ja tomēr izlem aizņemties naudu no draugiem vai ģimenes locekļiem, noteikti izstrādā skaidru rakstisku vienošanos, precīzi definējot visus nosacījumus un atmaksas termiņus. Ieteikumi, ko vērts ņemt vērā, ja izlem aizņemties naudu no saviem draugiem vai tuviniekiem:
1. Izmanto rakstisku vienošanos:
Ja domā aizdot naudu draugam vai ģimenes loceklim, ir ļoti svarīgi izstrādāt rakstisku vienošanos, kurā ir atrunāti visi nosacījumi un prasības. Šī vienošanās var ietvert aizdevuma apjomu, procentu likmes (ja tādas ir), atmaksas termiņu un citas svarīgas detaļas. Rakstisks dokuments var nodrošināt skaidrību un palīdzēt novērst neskaidrības nākotnē.
2. Pārbaudi finansiālās iespējas:
Pirms aizdod vai aizņemies naudu, der izvērtēt abu pušu finansiālās iespējas. Pārliecinies, ka aizņēmējs varēs iztikt ar aizņemto naudu, neuzliekot sev papildus finansiālo spiedienu. Izvērtē arī, vai Tev kā aizdevējam, šī vienošanās neradīs papildus finansiālas grūtības nākotnē.
3. Godīgums un atbildība:
Būt godīgam un atbildīgam ir galvenais aspekts, kad runa ir par naudas aizdošanu. Ja esi paņēmis naudu no drauga vai ģimenes locekļa, izrādi cieņu pret viņu, atmaksājot aizdevumu saskaņā ar vienošanos. Neizlieto naudu neparedzētiem izdevumiem, ja pirms tam neesi to apspriedis ar savu aizdevēju.
4. Izvērtē aizdevuma alternatīvas:
Pirms jautā draugiem vai ģimenes locekļiem, izpēti citus finanšu risinājumus, piemēram, banku aizdevumus vai citus aizdevējus. Varbūt pastāv labāki veidi, kā iegūt nepieciešamo naudu, kas nesagādās Tev vai aizdevējam papildu stresu.