Mana prognozējamā pensija: Kas būtu jāzina?
Ikviens iedzīvotājs vecumdienās saņem pensiju. Pie mums Latvijā ir stabila pensiju sistēma, kuru veido 3 pensiju līmeņi: pensiju 1. un 2. līmenī sakrājas no samaksātajiem nodokļiem, bet pensiju 3. līmeni var brīvprātīgi veidot ikviens, kas vēlās uzkrāt papildus naudu savai vecuma pensijai. Vai Tu zini, kāda ir Tava prognozējamā pensija?
Pensija ir finansiāla atbalsta sistēma, kas ir paredzēta, lai nodrošinātu cilvēku finansiālo drošību un stabilitāti pēc noteikta vecuma sasniegšanas vai citiem dzīves apstākļiem (piem. invaliditātes vai veselības problēmu dēļ). Pensiju sistēma ir viens no galvenajiem veidiem, kā sabiedrība rūpējas par saviem gados vecākajiem iedzīvotājiem un tiem, kuri vairs nespēj vai nevēlas strādāt pilnu darba laiku.
Kas ir pensija?
Pensija ir finansiāls nodrošinājums nākotnē, kad personas darba spējas ir zudušas. Pensija veidojas no dzīves laikā veiktajām iemaksām vai uzkrājumiem, vai arī valsts piešķirtas pensijas par īpašiem nopelniem.
Kā uzzināt, cik liela ir mana pensija?
Mana prognozējamā vecuma pensija: precīzi savas pensijas apmēru varēsi uzzināt tikai pirms došanās pensijā. Šobrīd Tev ir iespējams aprēķināt provizorisko pensijas apmēru latvija.lv mājas lapā.
Kāds ir pensijas vecums Latvijā?
2024.gadā pensionēšanās vecums ir 64 gadi un 9 mēneši.
Kam Latvijā ir tiesības saņemt pensiju?
Vecuma pensiju piešķir personām, kas ir sasniegušas vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu (šobrīd tie ir 64 gadi un 9 mēneši) un personas apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 15 gadiem.
Pensija Latvijā - kā atšķiras pensiju līmeņi?
Latvijas pensiju sistēma sastāv no trīs līmeņiem:
- Pensiju 1. līmenis, kas ir valsts obligātā nefondēto pensiju shēma;
- Pensiju 2. līmenis - valsts fondēto pensiju shēma;
- Pensiju 3. līmenis - privātā brīvprātīgā pensiju shēma.
Kas ir pensiju 1. līmenis?
Pensiju 1. līmenis jeb jeb valsts vecuma pensija – to katram strādājošam cilvēkam nodrošina valsts. Šajā līmenī no Tavas bruto algas tiek veiktas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, kuras tiek uzskaitītas nodokļu maksātāja pensijas uzkrājumā un tālāk izmaksātu vecuma pensijas esošajiem senjoriem. Pensijas apmēru aprēķina un tās izmaksu nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Pensiju 1. līmenī tiek ieskaitīti 14 % no tavas bruto algas.
Kas ir pensiju 2. līmenis?
2. pensiju līmenis ir obligāts tiem, kuri ir dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, taču šim līmenim var pieteikties arī brīvprātīgi. 2. pensiju līmenis bieži vien tiek dēvēts par papildu pensiju. Tā ir iespēja papildus iekrāt līdzekļus savām vecumdienām, lai nodrošinātu papildu finansiālo drošību jau esošajai obligātajai valsts pensijai jeb 1. līmeņa pensijai. Ikviens pats var izvēlēties līdzekļu pārvaldītāju un sev piemērotāko uzkrājumu plānu.
Katru mēnesi pensiju 2. līmenī tiek ieskaitīti 6 % no Tavas bruto darba algas. Šī naudas summa netiek uzkrāta bankā (kā pensiju 1. līmenī), bet tiek ieguldīta finanšu tirgū, lai pelnītu lielāku nākotnes pensiju.
Jānorāda, ka katra cilvēka pensiju 2. līmenim ir vajadzīgs pārvaldnieks. Pārvaldnieks ir ieguldījumu sabiedrība. Latvijā ir 8 naudas pārvaldnieki. Savas pensijas pārvaldnieku var mainīt 1 reizi gadā. Informāciju par savu pensiju 2. līmeņa pārvaldnieku var atrast mājaslapā ww.latvija.gov.lv.
Kas ir pensiju 3. līmenis?
Pensiju 3. līmenis ir privāta brīvprātīga pensiju sistēma, kas sniedz iespēju ieguldīt privātajos pensiju fondos, tādējādi veidojot papildus uzkrājumu savai pensijai. Tātad - papildus pensiju 1. un 2. līmenim - Tu pats vai arī ar sava darba devēja starpniecību vari brīvprātīgi daļu savu ieguldījumu vēlamajā apjomā ieguldīt kādā no privātajiem pensiju fondiem.
Iemaksas pensiju 3. līmenī vari veikt no:
- savas darba algas vai arī no jebkuriem Tev esošajiem līdzekļiem (piem. ietaupījumi, mantojums u.c.);
- darba devējs veic iemaksas no darbinieka darba algas;
- citas privātpersonas (piem., vīrs var veikt iemaksas par sievu).
Kur nonākt Tevis veiktās iemaksas?
Tevis saņemtos naudas līdzekļus, privātie pensiju fondi iegulda finanšu tirgos. Iemaksas tiek ieguldīta dažādos vērtspapīros, un atkarībā no izvēlētās ieguldījumu stratēģijas, vispārējās situācijas finanšu tirgos, kā arī līdzekļu pārvaldītāja darbības, nodrošina atbilstošu ieguldījuma atdevi. Jāatceras, ka finanšu tirgos naudu var nopelnīt un arī pazaudēt. Ir dažādi pensiju 3. līmeņa plānu veidi – augsta, vidēja un zema riska plāni un katrs var izvēlēties vienu vai vairākus pensiju 3. līmeņa plānus.
Kad varēs saņemt uzkrājumu?
Pensiju 3. līmenī uzkrāto uzkrājumu pilnu summu vai arī pa daļām varēsi saņemt no 55 gadu vecuma.
Ja Tu pats ieskaiti naudu pensiju 3. līmenī, tad valsts atmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu, iesniedzot ienāku deklarāciju. Taču, ja naudu pensiju 3. līmenī ieskaita darba devējs, tad valsts nodokļus neatmaksā.
Vairāk informācijas par pensiju līmeņiem vari atrast šeit.
Vairāk informāciju par pensiju un tās līmeņiem, vari atrast naudas skolas mājas lapā.
Altero.lv iesaka izlasīt rakstu, kas tapis sadarbībā ar programmas "Neatkarīgais Investors" partneri, raidījuma "Jauni un bagāti" producentu – Valteru Vestmani - Investīcu pamati – kā sākt investēt?
Pensija ir būtiska tēma, kas skar ikvienu darbspējīgā vecumā esošu personu. Tāpēc ir svarīgi laicīgi plānot savu nākotni un būt informētam par pensiju sistēmas piedāvātajām iespējām. Neatkarīgi no tā, vai esi jauns profesionālis vai tuvojies pensijas vecumam, nepieciešams pievērst uzmanību pensijas plānošanai, tādējādi nodrošinot stabilāku finansiālo nākotni un vecumdienas. Velti laiku un resursus, lai izprastu un optimizētu savu pensiju sagatavošanu. Veiksmi plānojot savu finansiālo nākotni. Par skaistām un drošām vecumdienām.