Mākslīgais intelekts Latvijā

Mākslīgais intelekts (MI) ir viens no visvairāk apspriestākajiem un ietekmīgākajiem mūsdienu tehnoloģiju sasniegumiem. Šodien MI ir kļuvis par neatņemamu cilvēku ikdienas dzīves sastāvdaļu, ieviešot pārmaiņas dažādās nozarēs un uzlabojot mūsu dzīves kvalitāti. Bet kas īsti ir mākslīgais intelekts, kā tas maina pasauli un kur atrodams mākslīgais intelekts Latvijā?

Mākslīgais intelekts Latvijā

Kas ir mākslīgais intelekts?

Mākslīgais intelekts (MI) ir datorsistēmu spēja mācīties, domāt un pieņemt lēmumus līdzīgi kā cilvēki. Tas ietver dažādas tehnoloģijas un metodes, kas ļauj datoriem izpildīt uzdevumus, kuri parasti prasa cilvēka intelektu, piemēram, problēmu risināšanu, atpazīšanu un lēmumu pieņemšanu. MI tiek plaši izmantos dažādās nozarēs (ražošanā, medicīnā, finansēs u.c.).

Kur tiek izmantots mākslīgais intelekts?

Mākslīgais intelekts (MI) ir tehnoloģija, kas arvien vairāk tiek integrēta dažādās dzīves jomās, uzlabojot efektivitāti, precizitāti un inovāciju. Šeit ir daži no galvenajiem sektoriem, kur MI mūsdienās tiek plaši izmantots:

  • Virtuālie asistenti – tādi kā visiem zināmie Siri, Alexa un Google Assistant izmanto mākslīgā intelekta tehnoloģijas, lai saprastu un atbildētu uz lietotāju komandām, palīdzot ar informācijas meklēšanu, atgādinājumu iestatīšanu un viedās mājas ierīču kontrolēšanu.
  • Medicinā un veselības aprūpē – MI sistēmas palīdz ārstiem diagnosticēt slimības, analizējot medicīniskos attēlus un datus, kā arī piedāvājot ārstēšanas ieteikumus. Piemēram, radioloģijā MI algoritmi var ātri un precīzi analizēt rentgena, MRI, CT skenējumus un mamogrāfijas, lai identificētu anomālijas (piem., audzējus, lūzumus vai citas patoloģijas). Kā arī MI sistēmas var analizēt liela apjoma datus, identificējot slimību modeļus un prognozētu iespējamās veselības problēmas nākotnē.
  • Finanses un banku pakalpojumi – algoritmi paredz akciju tirgus svārstības, identificē krāpnieciskus darījumus un piedāvā personalizētus finanšu produktus. Datu analizē tiek iesaistīta MI sistēma. Piemēram, “MasterCard” MI un mašīnu dziļās mācīšanās (deep learning) risinājumi maksājumu miljonos meklē krāpnieciskiem darījumiem raksturīgus parametrus un uzrāda tos speciālistiem, kuri katru šādu gadījumu izanalizē padziļinātāk.
  • Transporta sistēmas - autonomās automašīnas izmanto MI tehnoloģijas, lai vadītu sevi bez cilvēka iejaukšanās, uzlabojot ceļu satiksmes drošību un efektivitāti. Šīs automašīnas izmanto virkni MI tehnoloģiju un sensoru, lai uztvertu apkārtējo vidi, pieņemtu lēmumus un droši pārvietotos ceļu satiksmē. Piemēram, ES ir palīdzējusi finansēt VI-DAS, automatizētus sensorus, kas atklāj iespējamas bīstamas situācijas un negadījumus. Navigācija lielā mērā tiek darbināta ar mākslīgo intelektu.
  • Izglītība - MI sistēmas pielāgo mācību materiālus un metodes, lai atbilstu katra skolēna individuālajiem mācīšanās tempam un vajadzībām, kā arī palīdz automātiski vērtēt skolēnu darbus, atbrīvojot skolotājus no rutīnas uzdevumiem.

Mākslīgais intelekts latviski? Kāpēc gan nē?

Gan jau ikvienam no mums ir radies jautājums – vai ir sastopams mākslīgais intelekts latviešu valodā? Un atbilde ir – jā! Daudzi nemaz nevar iedomāties, cik bieži ikdienā sastopas ar MI.

Mākslīgais intelekts (MI) Latvijā pēdējos gados ir strauji attīstījies, un tā pielietojums paplašinās dažādās nozarēs. Latvija aktīvi seko pasaules tendencēm un integrē MI tehnoloģijas, lai uzlabotu gan uzņēmējdarbību, gan sabiedrības labklājību. Šeit ir daži uzņēmumi, kas veiksmīgi izmanto mākslīgā intelekta priekšrocības Latvijā:

  • Tildes Birojs - Tildes birojs izmanto mākslīgo intelektu, lai atvieglotu dažādu nozaru speciālistu darbu. Tilde piedāvā balss atpazīšanu un sintēzi, tulkošanu uz un no dāžādām valodām, pareizrakstību un citas lieliskas iespējas. Vairāk atradīsi šeit.
  • Paziņojumi Rīgas starptautiskajā autoostā - Rīgas starptautiskās autoostas (RSA) viesus par būtiskāko informāciju informē “Tildes” mākslīgā intelekta risinājums. Brīdinājumus, izmaiņas kustības sarakstos, autobusa pienākšanas un attiešanas laikus atskaņo tīrā latviešu valodā, ierastā un dabīgā balsī. Tā ir balss sintēzes tehnoloģija, kas ļauj rakstītu tekstu pārvērst runā un tika  izveidota tepat Latvijā, izmantojot modernākās mākslīgā intelekta tehnoloģijas un neironu tīklus. Vairāk vari izlasīt šeit.
  • DPD sarunbots Didzis - sūtījumu piedādes uzņēmums DPD sadarbībā ar "Tilde"  ir izstrādājis daudzvalodīgu viedo virtuālo asistentu, kas nodrošina operatīvāku klientu apkalpošanu un sūtījumu piegādes procesu visās trijās Baltijas valstīs. Čatbots "Didzis" ir atrodams "DPD Latvija" mājas lapā un pašapkalpošanās portālā. Robots sniedz klientiem atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par sūtījumu piegādes statusu, uzņēmuma darba laiku, kontaktinformāciju u.c.
  • Virtuālais asistents "Laura" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā - virtuālais asistents “Laursa’ bibliotēkā piedāvā iespēju uzdot jautājumus un saņemt informāciju par bibliotēkas pakalpojumiem. To izstrādājusi kompānija "Tilde.
  • Hugo.lv - Hugo ir Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma, kas brīvi pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tā nodrošina automatizētu tulkošanu, runas atpazīšanu un runas sintēzi, kā arī dažādus rīkus daudzvalodu atbalstam e-pakalpojumos. Vairāk informācijas par Hugo vari atrast šeit.

Mākslīgais intelekts ir spēcīgs rīks, kas var radikāli mainīt mūsu dzīvi un darbu. Tā pielietojumi ir daudzveidīgi un aptver daudzas nozares, sākot no veselības aprūpes līdz transporta sistēmām un e-komercijai. Lai gan MI piedāvā daudz priekšrocību, ir svarīgi apzināties arī izaicinājumus un strādāt pie to risināšanas, lai nodrošinātu, ka MI tehnoloģijas tiek izmantotas atbildīgi un ētiski.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu