Kredīts zemes iegādei – viss, kas jāzina par procesu un prasībām

Vai Tu domā par savas zemes iegādi mājokļa būvniecībai vai kādam citam mērķim? Zemes iegāde ir nozīmīgs solis, kas prasa rūpīgu plānošanu un finansējuma nodrošināšanu. Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties zemi iegādei, kādas ir prasības, lai iegādātos zemi kredītā un kas vēl jāzina, ja plāno iegādāties zemi? Lasi vairāk zemāk!

Kredīts zemes iegādei – viss, kas jāzina par procesu un prasībām

Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties zemi iegādei?

Izvēloties zemi iegādei, ir vairāki būtiski faktori, kam būtu vērts pievērst savu uzmanību:

Īpašuma atrašanās vieta – vispirms būtu jāizpēta, kas vēlamajam īpašumam atrodas tuvumā un tā apkaimē. Kā arī jāizvērtē, cik pieejama ir zemes atrašanās vieta attiecībā uz darbu, izglītības iestādēm, medicīnas iestādēm un citiem svarīgiem galamērķiem. Atceries, ka atrašanās vieta var ietekmēt arī nekustamā īpašuma vērtību nākotnē.

Īpašuma infrastruktūra – pirmkārt, ir ļoti svarīgi, lai īpašumam būtu pieejamas visas nepieciešamās komunikācijas (ūdensapgāde, kanalizācija, elektrība un piebraucamais ceļš). Jāņem vērā, ja infrostruktūra nenbūs atbilstoša aizdevēja prasībām, kredītu var arī neizsniegt, turklāt vēlāk arī pašam nāksies segt visai ievērojamas izmaksas, jo nepieciešamās infrastruktūras ierīkošana ir visai dārgs process.

Zemes lietošanas mērķis – būtiski noskaidrot, vai izvēlētajā apbūves gabalā ir pieļaujama noteikta veida būvniecība. Tāpat jānoskaidro, vai nepieciešami papildu saskaņojumi vai atļaujas no vietējām pašvaldībām, kas var ietekmēt projekta īstenošanu.

Piekļuve zemes gabalam – svarīgi noskaidrot (aizbraucot uz vietas un arī dokumentāli) piebraucamā ceļa juridisko statusu. Vai ceļš pieder pašvaldībai, kas nozīmē, ka to var brīvi izmantot un tas tiks apsaimniekots arī ziemā, vai tas ir nostiprināts zemesgrāmatā kā ceļa servitūts vai arī tas ir kopīpašums vairākiem privātmāju īpašniekiem.

Īpašuma vērtība – zemes vērtība ir būtisks faktors, kas ietekmē kredīta apmēru un nosacījumus. Ieteicams veikt īpašuma novērtējumu, ko veic profesionāls vērtētājs, kas palīdzēs noteikt ne tikai esošo zemes tirgus vērtību šobrīd, bet arī tās potenciālo pieaugumu nākotnē, it īpaši, ja plānots veikt būvniecību.

Finansējuma iespējas – pirms zemes iegādes, ieteicams doties uz konsultāciju bankā, lai noskaidrotu kādas ir hipotekārā kredīta saņemšanas iespējas.  Zemes iegāde ir ļoti nopietns un liels lēmums, tāpēc ir svarīgi izvērtēt pieejamās finansējuma iespējas, noteikumus un citas būtiskas detaļas, kas ir saistītas ar aizdevuma saņemšanu.

Grunts un gruntsūdeņi – vēlams un arī nepieciešams veikt ģeoloģisko izpēti, lai noskaidrotu kāda ir grunts (stabila vai nestabila), kā arī kāds ir gruntsūdeņu līmenis. Abi šie minētie faktori var būtiski ietekmēt būvniecības izmaksas.

Vairāk informācijas par to, kas jāzina pirms iegādāties zemi, vari izlasīt rakstā: Kas jāzina, pirms iegādāties zemi mājas būvniecībai?

Kādas ir kredītu iespējas zemes iegādei?

  1. Hipotekārais kredīts zemes iegādei - ir visizplatītākais kredīta veids zemes iegādei. Hipotekārais kredīts ļauj iegādāties zemi, izmantojot pašu zemi kā ķīlu. Tas parasti piedāvā zemākas procentu likmes un ilgāku atmaksas termiņu ( līdz pat 30 gadiem).
  2. Hipotekārais kredīts zemes iegādei kopā ar būvniecību – kredīts ļauj vienlaikus iegādāties zemi un finansēt mājas būvniecību. Aizdevuma saņemšanai nepieciešams mājas būvprojekts un celtniecības tāme. Ir pieejams arī ALTUM finansējums.
  3. Hipotekārais kredīts zemes iegādei, ieķīlājot esošu nekustamo īpašumu – nav nepieciešama pirmā iemaksa, jo kāds cits jau esošs nekustamais īpašums kalpo kā ķīla un jaunā zeme netiek ieķīlāta. Bankas parasti piedāvā finansējumu līdz 70% no Tev piederošā nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

Salīdzini hipotekārā kredīta piedāvājumus bez maksas Altero.lv platformā!

Kādas ir prasības, lai iegādātos zemi kredītā?

  • Kredītvēsture – banka pavisam noteikti pārbaudīs Tavu kredītvēsturi un pēdējo mēnešu bankas izrakstu. Bankām ir būtiski, lai kontā regulāri ienāktu nauda, kas apliecina stabilus ienākumus. Tāpat tiek novērtēta atbildīga finanšu pārvaldība, kā arī tas, vai Tu veic savlaicīgus maksājumus un Tev nav esošu parādu vai citu atmaksu kavējumi.
  • Pirmā iemaksa – lai saņemtu hipotekāro kredītu, ir nepieciešama pirmā iemaksa, kas ir atkarīga no izvēlētā īpašuma cenas. Pirmā iemaksa var būt 15 - 30% no īpašuma cenas, taču ir pieejams arī tādas finanšu institūcijas kā ALTUM, kas dod iespēju samazināt pirmo iemaksu (5% apmērā) vairākām grupām (jaunajām ģimenēm, jaunajiem speciālistiem, daudzbērnu ģimenēm u.c.).
  • Jāizvērtē savas iespējas – pirms izvēlies, ir svarīgi pārliecināties, ka izvēlētais īpašums ir atbilstošs Taviem ienākumiem. Kredītiestādes nosaka, ka ikmēneša kredītmaksājumi nedrīkst pārsniegt 40% no personas kopējiem ienākumiem. Tas palīdz nodrošināt, ka kredīta ņēmējs spēj segt ikdienas izdevumus un citus finanšu saistības, nepārslogojot savu budžetu.

Ar kādiem izdevumiem jārēķinās?

Ņemot kredītu zemes iegādei, jārēķinās ar dažādiem izdevumiem, kas ietver ne tikai pašu aizdevuma summu, bet arī papildu maksājumus. Šeit ir galvenie izdevumi, kas var rasties:

  • Kredīta noformēšanas maksa;
  • Notāra izmaksas;
  • Pirmā iemaksa;
  • Nodokļi.

Kredīta saņemšana zemes iegādei ir saistīta ar rūpīgu plānošanu un sagatavošanos. Ir būtiski saprast zemes izmantošanas mērķi, tās pašreizējo un nākotnes vērtību. Lai veiksmīgi iegūtu finansējumu, jāņem vērā dažādi kredīta nosacījumi, piemēram, minimālā iemaksa, procentu likmes un atmaksas grafiks. Zinot visas šīs nianses, Tu varēsi pieņemt labi pārdomātus lēmumus, kas nodrošinās labāku finanšu plānošanu gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu