Drošības spilvens - kāpēc to vajag?

Ikvienam no mums dzīvē var gadīties neparedzētas situācijas, kas var radīt finansiālas grūtības un papildu stresu. Lai mazinātu šo stresu un nodrošinātu finansiālu drošību, ir svarīgi veidot drošības spilvenu. Bet ko īsti nozīmē drošības spilvens un kāpēc tas ir nepieciešams?

Drošības spilvens - kāpēc to vajag?

Statistika liecina, ka gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju cenšas veidot uzkrājumus, taču dara to neefektīvi. Naudas uzkrājumi ir viens no nākotnes stabilitātes un drošības garantiem, kas var ne tikai palīdzēt pārvarēt neparedzētas situācijas, bet arī sasniegt kādu konkrētu mērķi, kura īstenošanai ir nepieciešama lielāka naudas summa vai uzkrājums. Drošības spilvens – kas tas ir un kāpēc tas ir nepieciešams?

Kas ir uzkrājumi jeb drošības spilvens?

Uzkrājumi jeb drošības spilvens ir neiztērētie jeb brīvie līdzekļi, kurus persona glabā vajadzību un vēlmju apmierināšanai nākotnē. Uzkrājumi var tikt veidoti personīgās finanšu drošības nodrošināšanai, lielu pirkumu veikšanai, neatliekamu izdevumu segšanai vai ilgtermiņa mērķu sasniegšanai, piemēram, izglītībai vai pensionēšanās plānošanai.

Vairāk par finansiālo drošības spilvenu atradīsi šeit.

Kāpēc jāveido uzkrājumi jeb ir nepieciešams finanšu drošības spilvens?

Ir neiespējami paredzēt un savlaicīgi izplānot visas nākotnes dzīves situācijas. Pēkšņi var gadīties, ka ir nepieciešams automašīnas remonts, jauna sadzīves tehnika, nepieciešami līdzekļi neparadzētiem medicīniskajiem izdevumiem vai arī negaidīti esi palicis bez darba vietas. Tāpēc iemesli kāpēc tiek veidoti uzkrājumi ir ļoti dažādi, tie var atšķirties atkarībā no individuālajām vajadzībām, mērķiem un dzīves situācijām. Daži no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki veido uzkrājumus, ir:

  • neparedzētu situāciju risināšanai - uzkrājumi var kalpot kā “drošības spilvens” neparedzētās dzīves situācijās. Piemēram, medicīniskajos izdevumos, darba zaudēšanas gadījumā vai citās ārkārtas situācijās. Ir svarīgi atcerēties, ka dzīve bieži vien ir neprognozējama, un finansiāla neatkarība nodrošina sirdsmieru un spēju risināt neplānotas situācijas bez lielām grūtībām.
  • neparadzētu izdevumu novēršanai - veicot uzkrājumus, var samazināt neparedzētu izdevumu ietekmi uz ikdienas dzīvi, piemēram, auto remontu, neplānotu ceļojumu vai sadzīves tehnikas bojāšanos. Uzkrājumi ļauj sagatavoties šādām situācijām, nodrošinot finansiālu drošību un mazinot stresu, kas var rasties, saskaroties ar negaidītiem izdevumiem.
  • savlaicīgai pensijas plānošanai - savlaicīga pensijas plānošana ir būtiska, daudzi cilvēki veic uzkrājumus, lai nodrošinātu sev stabilu un komfortablu dzīvi arī pēc pensionēšanās. Uzkrājumi pensijai ļauj sasniegt finansiālus mērķus un saglabāt jau ierasto dzīves līmeni arī vecumdienās, nodrošinot sevi ar papildu ienākumiem un finansiālu neatkarību no darba tirgus.
  • lielu pirkumu veikšanai - uzkrājumi var palīdzēt sasniegt lielus mērķus un ilgi plānotus pirkumus. Piemēram, nekustamā īpašuma vai jaunas automašīnas iegāde ir bieži sastopami mērķi, kuriem cilvēki veic uzkrājumus. Šādi uzkrājumi ļauj sasniegt šos mērķus ar mazākām finansiālām grūtībām, sniedzot iespēju realizēt savas ilgtermiņa vēlmes un sapņus.
  • ieguldījumiem un peļņai - daudzi cilvēki veido uzkrājumus, lai tālāk šos līdzekļus investētu un vēlāk gūtu peļņu. Piemēram, ieguldot akcijās, obligācijās vai nekustamajos īpašumos, uzkrājumi var kalpot kā pamats finansiālajai izaugsmei un ilgtermiņa peļņai. Šāda veida ieguldījumi var nodrošināt stabilu ieņēmumu straumi un papildu līdzekļus nākotnes vajadzībām vai pensionēšanās gados.

Kā un kur veidot savu drošības spilvenu?

Uzkrājumi prasa disciplīnu un apdomīgu plānošanu. Šeit ir daži soļi, kas var palīdzēt sākt veidot uzkrājumu:

 

  • Izvērtē savu finansuālo stāvokli - pirms sāc veidot uzkrājumu, ir svarīgi padziļināti izvērtēt savu kopējo finansiālo stāvokli. Apzinies savus ienākumus un izdevumus, lai precīzi noteiktu, cik daudz vari ieguldīt uzkrājumos. Ņem vērā gan regulāros ienākumus, piemēram, algu vai citus ienākumus, gan arī pastāvīgās izmaksas, tostarp rēķinus, kredītu maksājumus un ikdienas izdevumus.
  • Izveido budžetu - budžeta plānošana ir būtiska, lai noteiktu, cik daudz līdzekļu ik mēnesi vari ieguldīt uzkrājumos. Sāc ar saviem regulārajiem ienākumiem un izdevumiem, iekļaujot visus rēķinus, kredītu maksājumus, tēriņus ikdienas vajadzībām, kā arī jau iepriekš ieplānotos tēriņus, piemēram, izklaidi vai ceļojumus.
  • Nosaki mērķus - nosaki skaidrus mērķus, lai saprastu kāpēc veido uzkrājumus. Par mērķi var kalpot, piemēram, liela pirkuma veikšana, uzkrājums bērnam, pensionēšanas, ceļojums vai neparedzētu izdevumu rezerve.
  • Automatizē uzkrājumus - labākais veids, kā veidot uzkrājumus, ir automātiski pārskaitīt noteiktu summu uz uzkrājumu kontu vai ieguldījumu kontu katru mēnesi. Tas nodrošina disciplīnu un samazina iespēju neplānoti izlietot šos līdzekļus.
  • Ieguldījumu veikšana - papildus vienkāršai uzkrājumu konta izmantošanai, izvērtējiet iespēju veikt ilgtermiņa ieguldījumus. Investējot, Tava nauda var nest peļņu, palīdzot uzkrājumiem augt straujāk.

Lai sāktu veidot savu “drošības spilvenu”, Tev nav nepieciešamas lielas summas - vari sākt, atliekot arī mazākas. Iesākumā arī 5 vai 10 eiro, kas ir atlikti kādai neparedzētai dzīves situācijai, ir nozīmīgs ieguldījums Tavā nākotnes uzkrājuma kontā!

Altero.lv iesaka izlasīt rakstu  - Budžeta plānošana - kas Tev jāzina?

 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu