Kā bērniem iemācīt labus naudas paradumus?

Rūpējoties par bērnu labklājību nākotnē, pārdomātus un gudrus finanšu paradumus svarīgi iemācīt jau šodien. Bērnībā iesētās zināšanas un uzskati visbiežāk paliek ar cilvēku visa viņa mūža garumā un ir pamats kā veselīgai attieksmei pret naudu, tā finansiālajai stabilitātei.

Kā bērniem iemācīt labus naudas paradumus?
Foto: Pexels, Oleksandr Pidvalnyi

Budžeta plānošana, ietaupījumu veidošana, risku izvērtēšana un citi paradumi palīdzēs pieņemt gudrākus finanšu lēmumus un izvairīties no nevēlamām situācijām. Turklāt, izzinot naudu, ieaudzinām arī atbildību, neatkarību un tik ļoti svarīgo finanšu pratību. Atceramies teicienu “labāk iedot makšķeri, nevis zivi” un ķeramies pie lietas!

Ar ko sākt?

Rādi labu piemēru.

Bērni ir mūsu spogulis – tie mācās, vērojot un cenšoties līdzināties saviem vecākiem. Tādēļ Tev būs vērts pacensties un pašam demonstrēt labus naudas ieradumus, kā arī veselīgu attieksmi pret finansēm.

Jo ātrāk, jo labāk.

Bērni ir apķērīgāki nekā mums reizēm šķiet. Iesaisti bērnu un ļauj tam apgūt skaitīšanu, ietaupīšanu un citas darbības ar naudu pēc iespējas agrākā vecumā (3-4 gadi).

Runājiet par naudu ikdienā.

Veikalā pie kases, izvēloties jaunu rotaļlietu vai krāmējot produktus iepirkumu grozā. Runājiet savā starpā par finansēm – tas ļaus sekot līdzi bērna izpratnei un veicināt to.

Piešķir bērnam budžetu tēriņiem.

Iknedēļas vai ikmēneša budžeta piešķiršana bērnam palīdzēs izprast tēriņu plānošanu, taupīšanu un, galu galā, cik kārotās lietas patiesībā maksā.  

Māci naudas vērtību.

Izskaidro, kā tiek nopelnīta nauda, cik laika un piepūļu tas prasa, palīdzi saprast naudas vērtību un, piemēram, cik mīļāko konfekšu sanāk par 1 EUR.

Māci taupīt.

Mudini daļu no piešķirtā budžeta atlikt, piemēram, rotaļlietas iegādei. Bērna prieks par tikšanu pie kārotās mantas būs daudz lielāks un vērtīgāks.

Ļauj kļūdīties.

Ja gadās pārtērēties – ļauj. Tā būs lieliska iespēja mācīties no savām kļūdām un nākamreiz pieņemt pārdomātākus lēmumus.

Atceries, ka katrs bērns ir atšķirīgs. Kas strādās vienam, nestrādās otram. Ko viens sapratīs ar pirmo reizi, kādam vajadzēs vairākas. Tādēļ pieeja labu naudas ieradumu mācīšanai ir jāpielāgo katram bērnam individuāli.

 

Taču ir lietas, no kurām vērts izvairīties.

Neesi pārāk ierobežojošs.

Lai gan ir svarīgi nospraust lielos “nē”, pārāk liela ierobežošana var radīt negatīvas attiecības ar naudu, apslāpēt bērna radošumu un neatkarību.

Nevelti visu uzmanību naudai.

Naudai nevajadzētu būt katras sarunas tematam – tas var veicināt pārlieku materiālistisku domāšanu un izkropļotu priekšstatu par to, kas dzīvē ir patiesi svarīgs.

Nesalīdzini.

Bērna finansiālās situācijas salīdzināšana ar citiem var radīt nepietiekamības sajūtu un kavēt viņa finansiālo izaugsmi.

Nepieņem lēmumus viņu vietā.

Lai arī ir svarīgi būt līdzās ar padomiem, ļauj bērnam pieņemt lēmumus pašam. Pat, ja redzi, ka tiks pieļauta kļūda, tas ir svarīgi viņu izaugsmei.

Nesāc bērnam maksāt par katru mājās paveikto darbu.

Tā var graut ģimenes principu strādāt kopā, lai uzturētu māju kārtībā. Taču budžeta sistēmas izveide, kas nav saistīta ar mājsaimniecības darbiem, var palīdzēt iemācīt atšķirību starp personīgo atbildību un finanšu pārvaldību.

Neignorē naudas tēmas.

Izvairīšanās no runāšanas par naudu vispār, var novest pie nopietna finanšu pratības trūkuma, nevēlamiem ieradumiem un nepārdomātiem lēmumiem nākotnē. Tādēļ runājiet un izprotiet naudu kopā – tā bērnam būs nenovērtējama prasme vēlāk.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu