Finanšu stresa pārvarēšana
Kamēr lielākā daļa pasaules atrodas mājās un vēro pavasari aiz loga, mēs Latvijā varam iet pastaigā svaigā gaisā, pat doties uz darbu un veikaliem, ieturot minimālu distanci. Varētu šķist, ka šī krīze mūs ir skārusi diez gan saudzīgi, tomēr, kopumā izjūtam lielu ietekmi fundamentālā līmenī - finanšu jomā.
Esam nonākuši situācijā, kad visiem būtu jāpārskata savs iepriekš sastādītais budžeta plāns. Ņemot vērā kraso pakalpojumu pieprasījuma samazinājumu un patērētāju prioritāšu maiņu, darbadevēji rīkojas atbilstoši situācijai un, vairumā gadījumu, darbinieku slodze tiek samazināta, tos nosūta mājās utt. Šī prioritāšu maiņa nav nejauša - ieslēdzoties kritiskajai domāšanai, cilvēki automātiski tiecas izvēlēties pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumus, lai spētu izdzīvot ilgāk ar mazākiem resursiem.
Šobrīd ir iestājusies tā situācija, kuru dēvē par forsmažoru jeb nepārvaramo varu. Mēs nevaram kontrolēt to, kas notiek globāli, tomēr, mēs varam ietekmēt mūsu personīgo finansiālo situāciju, pieturoties stratēģijai un rīkojoties nekavējoties.
Tā vietā, lai kristu panikā - pielāgoties
Saglabājot vēsu prātu, ir jāizvērtē, kurus izdevumus iespējams samazināt un kā varam piesaistīt papildu ienākumus. Tā kā šobrīd liela daļa sabiedrisko iestāžu ir slēgtas un ceļošana ir teju neiespējama, mums jau sanāk nedaudz ieekonomēt. Tālāk mums būtu jāizvērtē preču un pakalpojumu patiesā nepieciešamība, izslēdzot tos tēriņus, kurus varam atlikt. Taču lielākie izdevumi parasti ir par mājokli, pārtiku un kredītiem.
Visvienkāršākais vieds, kā pārskatīt savas personīgās vai ģimenes finanses ir izveidot tabulu, kur tiek norādīti visi obligātie tēriņi pa pozīcijām. Piedāvājam šādu piemēru, kuru izmanto viena no Altero kolēģēm:
Šī brīža mērķis būtu samazināt tās izmaksu pozīcijas, kuru summas ir vislielākās. Piemēram:
- ja Jums ir viens vai vairāki kredīti, pēc iespējas ātrāk uzziniet, kādi risinājumi Jums ir pieejami. Šobrīd būtu vēlams samazināt kredīta ikmēneša maksājumu, ja iespējams pieteikt kredītbrīvdienas, vai apvienot vairākus kredītus vienā;
- ja pieradāti ēst ārpus mājām, tagad būs vairāk jāgatavo pašiem (vēlams iepriekš sastādīt ēdienkarti ar sabalansētu uzturu, iekļaujot svaigus augļus un dārzeņus). Protams, ik pa laikam varat atbalstīt vietējos uzņēmējus, izmantojot ēdiena piegādes iespēju;
- ja bērniem uz skolu vienmēr devāt līdzi pusdienu naudu, tad tagad viņi varēs ēst mājās. Pulciņu maksas arī uz laiku tiek apturētas (ja vien tas tagad netiek pasniegtas tiešsaistē).
Meklēt jaunas iespējas
Kamēr daudzi ir pieraduši pie ierastā biroja darba režīma un palikšana mājās asociējas ar brīvdienām, citi jau ir iepazinušies ar attālināto strādāšanu. Viens no svarīgākajiem darba ražīguma saglabāšanas paņēmieniem esot mājās - turpināt ievērot darba dienas režīmu un ierīkot savu “darba vietu“. Ja jūsmājās katram nav iespējas strādāt vai mācīties no atsevišķas istabas, tam var pieiet radoši - ierīkot darba galdu virtuvē, viesistabā, priekšnamā, garāžā, mašīnā vai pat pieliekamajā telpā (daži tiešām tā dara). Uz vienu cilvēku pilnībā pietiks ar atvēlētiem 2 kv.m platības.
Ir īstais laiks virtuāli komunicēt ar cilvēkiem, uzzināt kā citi tiek galā ar radušos situāciju, meklēt iespējas saņemt papildu ienākumus un vienkārši atbalstīt vienam otru. Izvērtējiet savas prasmes un iemaņas, meklējiet veidus kā reklamēt savus pakalpojumus ar interneta starpniecību. Uzziniet, ko prot jūsu radi un draugi un apvienojaties kopīgā lietā.
Sekojiet līdzi Latvijas valdības izsludinātajām atbalsta programmām, un nevilcinoties piesakaties kādai no tām. Šobrīd daudzi jau ir saņēmuši dīkstāves pabalstu un tas ievērojami atvieglo finanšu stresa pārvarēšanu.
Turpināt kustēties
Kamēr ejam cauri finanšu pašsaglabāšanās etapam, ļoti svarīgi ir saglabāt mierīgu attieksmi un apzināties, ka arī šī situācija ar laiku atrisināsies. Lai neieslīgtu liekos pārdzīvojumos, veltiet vairāk laika sev - ejiet pastaigās pa mežu vai gar jūras krastu un pievērsieties fiziskām aktivitātēm (protams, ievērojot distanci) - tas palīdzēs jums mazināt trauksmes sajūtu un veicinās imunitāties darbību.
Reizi dienā obligāti ieplānojiet vismaz 30 min ilgu vingrošanu pēc labpatikas - joga, stiepšanās vai pat kardio treniņš. Ir pierādīts, ka vingrošana palīdz vairot laimes hormonu ķermenī un veicināt kognitīvās spējas.
Ja pierādāt nodarboties ar sportu fitnesa centrā, šobrīd varat to aizstāt ar "trenera virtuālo mājas vizīti". Tiešsaistē ir pieejami daudzu treneru bezmaksas video, kuros tiek novadīti pilnvērtīgi treniņi ar uzmundrinājumiem un izaicinājumiem. Tiek piedāvāti arī veidi, kā ar sadzīves līdzekļiem aizvietot trenažierus - atliek vien atrast sev piemērotāko metodi.
Ieteikumi turpmākai finanšu veselībai
Šo vīrusa pandēmiju varam uzskatīt kā labu mācībstundu turpmākai personīgo finanšu pārvaldībai un plānošanai. Plānojot jebkuru budžetu, vienmēr jāatstāj vieta arī uzkrājumiem. Piemēram, tie kuri laicīgi sāka krāt ceļojumam, tagad var izmantot to summu kā drošības spilvenu, līdz situācija normalizēsies.
Lai veidotu uzkrājumus, sākumā ir jāizvērtē, kādu summu reāli iespējams atlikt ik mēnesi. Daži jau 30 gadu vecumā ir izveidojuši pensiju krājkontu uz kuru ik mēnesi tiek uzskaitīti 50 eur. Citi, savukārt, izvēlas krāt skaidrā naudā, atliekot ap 10% no ienākumiem mēnesī personīgajā seifā.
Var veidot uzkrājumus dažādiem mērķiem vienlaicīgi - atpūtai, skaistumkopšanai, remontam, "nebaltai diena", hobijiem utt. - un katram no šiem mērķiem atvēlēt ap 2% no ienākumiem mēnesī.
Budžetu var plānot izmantojot tradicionālo Excel tabulu, vai arī ērtu un mūsdienīgu viedtālruņa aplikāciju, tādu kā 1Money. Rīku ir daudz, metožu arī. Galvenais - izmantot piemērotāko savām prasībām.