Energoefektīva māja

Arvien vairāk cilvēku visā pasaulē pievērš uzmanību ilgtspējībai un energoefektivitātei, un arī Latvija nav izņēmums. Energoefektīva māja ir ne tikai veids, kā samazināt ietekmi uz vidi, bet arī iespēja ietaupīt naudu ilgtermiņā. Šajā rakstā apskatīsim, kas ir energoefektīva māja, kādus ieguvumus tā sniedz, un kā ikviens var padarīt savu mājokli energoefektīvāku un videi draudzīgāku.

Energoefektīva māja

Kas ir energoefektīva māja?

Energoefektīva māja ir mājoklis, kas ir projektēts un būvēts tā, lai patērētu minimālu enerģijas daudzumu. Tas tiek panākts, izmantojot dažādus risinājumus un tehnoloģijas, kas samazina siltuma zudumus un palielina enerģijas ražošanu no atjaunojamiem avotiem. Galvenie energoefektīvas mājas elementi ietver labi izolētas sienas un jumtu, augstas efektivitātes logus un durvis, energoefektīvas apkures un dzesēšanas sistēmas, kā arī saules paneļus vai citas atjaunojamās enerģijas tehnoloģijas.

Kāds ir energoefektīvo ēku iedalījums?

  • Zema enerģijas patēriņa ēkas (Low-energy buildings) - ēkas ir projektētas, lai patērētu mazāk enerģijas salīdzinot ar ierasti celtajām ēkām, bet tām nav tik stingru prasību kā pasīvām vai nulles enerģijas ēkām. Galvenās iezīmes ir uzlabota siltumizolācija, energoefektīvi logi un durvis, efektīvas apkures un dzesēšanas sistēmas.
  • Pasīvās ēkas (Passive houses) - augsta standarta energoefektīvas ēkas ar ļoti zemu enerģijas patēriņu. Galvenās iezīmes ir izcila siltumizolācija, gaisa necaurlaidība, siltuma atgūšanas ventilācijas sistēmas un minimāls apkures un dzesēšanas pieprasījums.
  • Gandrīz nulles un nulles enerģijas ēkas (Zero-energy buildings) - ēkas, kas gada laikā patērē tikpat daudz enerģijas, cik tās pašas saražo no atjaunojamiem enerģijas avotiem. Galvenās iezīmes ir ir integretās atjaunojamās enerģijas tehnoloģijas (piem., saules paneļi).
  • Aktīvās jeb papildu enerģiju ražojošās ēkas – šajās ēkās ir īpaši piedomāts pie efektīvas siltumizolācijas materiālu izvēles, kā arī aktīvi tiek izmantoti zaļās enerģijas avoti, piemēram, vēja vai saules enerģija (saules paneļi).

Kādas ir ēku energoefektivitātes klases?

Ēku energoefektivitāte tiek novērtēta klasēs no A līdz G, kur A klases energoefektīva māja ir augstākā jeb energoefektīvākā, savukārt G ir zemākā jeb vismazāk energoefektīvā. Klase norāda ēkas enerģijas patēriņa līmeni uz kvadrātmetru gadā. Piemēram, A++ klases ēkas ir ar ļoti augstu energoefektivitāti. Tās patērē ļoti maz enerģijas, bieži vien izmantojot atjaunojamo enerģiju. Savukārt, G klase ir ar viszemāko energoefektivitāti un ir ļoti augsts enerģijas patēriņš.

Kādi ir ieguvumi no energoefektīvas mājokļa?

  1. Ietaupījums uz enerģijas rēķiniem - energoefektīva māja būtiski samazina enerģijas patēriņu, kas ietekmē mājsaimniecības izdevumus. Mazāks enerģijas patēriņš nozīmē zemākus elektrības un apkures rēķinus, kas ilgtermiņā var radīt ievērojamus ietaupījumus.
  2. Vides aizsardzība - samazinot enerģijas patēriņu un izmantojot atjaunojamos enerģijas avotus, energoefektīvas mājas palīdz samazināt oglekļa dioksīda (CO2) izmešus. Tas ir būtisks solis cīņā pret klimata pārmaiņām un vides aizsardzībā.
  3. Paaugstināts komforts - energoefektīva māja nodrošina stabilu iekšējo klimatu visu gadu, kas nozīmē, ka mājoklis būs siltāks ziemā un vēsāks vasarā. Laba izolācija un ventilācija uzlabos gaisa kvalitāti, kas pozitīvi var ietekmēt veselību un komfortu.
  4. Īpašuma vērtības palielināšana - energoefektīvas mājas ir pievilcīgākas potenciālajiem pircējiem, kas ilgtermiņā var paaugstināt Tava īpašuma vērtību. Cilvēki arvien vairāk apzinās energoefektivitātes priekšrocības un ir gatavi ieguldīt tieši tādos īpašumos.

Kā padarīt savu māju energoefektīvāku?

  • Uzlabo mājokļa izolāciju - pārliecinies, ka Tavas mājas sienas, jumts un grīda ir labi izolēti. Kvalitatīva izolācija ir pamats energoefektīvai mājai, jo tā palīdz saglabāt siltumu ziemā un vēsumu vasarā.
  • Uzstādi energoefektīvus logus un durvis - nomaini vecos logus un durvis pret jauniem, energoefektīviem modeļiem. Tas samazinās siltuma zudumus un uzlabos mājas izolāciju.
  • Izmanto atjaunojamos enerģijas avotus - apsver iespēju uzstādīt saules paneļus vai vēja turbīnas, lai ražotu pašam savu enerģiju. Šādas tehnoloģijas sākotnēji prasa lielākus ieguldījumus, taču ilgtermiņā tās var radīt būtiskus ietaupījumus un nodrošināt neatkarību no tradicionālajiem enerģijas avotiem.
  • Uzstādi efektīvas apkures un dzesēšanas sistēmas - izvēlies modernas un efektīvas apkures un dzesēšanas sistēmas, piemēram, siltumsūkņus. Regulāra apkures sistēmu apkope arī palīdzēs uzturēt tās labā stāvoklī un efektīvā darbībā.
  • Uzlabojiet apgaismojumu un ierīces – nomaini vecās spuldzes pret LED spuldzēm. Tās patērē mazāk enerģijas un kalpo ilgāk. Izvēlies energoefektīvas sadzīves tehnikas ierīces ar augstu energoefektivitātes klasi.

Vairāk informācijas par energoefektīvu ēku un padomiem, vari atrast šeit.

Energoefektīva māja ir ieguldījums nākotnē, kas sniedz gan ekonomiskus, gan ekoloģiskus ieguvumus. Veicot dažus vienkāršus soļus, Tu vari būtiski samazināt enerģijas patēriņu, uzlabot savu mājokļa komfortu un palielināt tā vērtību. Latvijā ir pieejamas dažādas valsts un pašvaldību atbalsta programmas, kas palīdz veikt energoefektivitātes uzlabojumus, tāpēc izmanto šīs iespējas un sāc ceļu uz ilgtspējīgu un energoefektīvu dzīvesveidu jau šodien.

Altero.lv iesaka – saules paneņu kredīts. Salīdzini finansējuma iespējas. Ar vienu pieteikumu šeit.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu