Digitālie maki - Tava nākotnes finanšu pārvaldība
Maksājumu tehnoloģijas neapšaubāmi ir viens no virzieniem, kas strauji attīstās digitālajā pārmaiņu laikmetā. Līdz ar tehnoloģiju progresu un mainīgajiem patērētāju paradumiem, digitālie maksājumi aizvien vairāk pārņem mūsu ikdienu. Ievērojamākais jomas sasniegums ir digitālie maki jeb e-maki. Kādas ir digitālo maku priekšrocības un, kāpēc ir vērts apsvērt sava iemīļotā maciņa nomaiņu uz digitālo risinājumu?
Kas ir digitālais maks?
Vienkāršiem vārdiem - digitālais maks ir Tavas fiziskās maksājumu kartes digitālā versija.. Digitālais maks ir finanšu darījumu lietojumprogramma, kas darbojas jebkurā Tevis pievienotā ierīcē (viedtālrunī, viedpulkstenī), turklāt tas droši saglabā Tavu maksājumu informāciju un paroles mākonī. Šie jaunās paaudzes maki ļauj maksāt, kad vien iepērcies, izmantojot savu ierīci, lai nebūtu jānēsā līdzi kartes.
Augšupielādējot Tavas kredītkartes, debetkartes vai bankas konta informāciju digitālajā makā, vari to izmantot, lai veiktu pirkumus gan tiešsaistē, gan bezsaistē (iepērkoties fiziskos veikalos). Papildus norēķiniem, digitālajā makā vari glabāt arī dažādas nepieciešamas lietas, kas parasti aizņem vietu fiziskajā makā vai somā, piemēram, dāvanu kartes, lojalitātes kartes, ID dokumentus, koncertu biļetes, sabiedriskā transporta biļetes, lidmašīnas iekāpšanas kartes, kuponus u.c.
Pašlaik vadošie digitālie maki tirgū ir:
- Apple Pay
- Google Pay
- Samsung Pay
- Venmo
- Paypal One Touch
Kā darbojas digitālais maks?
Digitālie maki izmanto mobilās ierīces bezvadu iespējas (Bluetooth, WiFi un magnētiskos signālus), lai droši pārsūtītu maksājumu datus no ierīces uz tirdzniecības vietu, kas paredzēta datu nolasīšanai un savienojuma izveidei, izmantojot šos signālus. Pašlaik digitālajos makos tiek izmantotas trīs tehnoloģijas: QR kodi, NFC un MST. Piemēram, Apple Pay, Google Pay, and Samsung Pay izmanto NFC - tuva lauka komunikāciju (eng. Near-Field Communication), kas nodrošina netraucētu saziņu starp divām NFC iespējotām ierīcēm, t.i., viedtālruņiem un kredītkaršu termināļiem, izmantojot elektromagnētiskos radio laukus. Savukārt, MST jeb magnētiski droša transmisija (eng.Magnetic Secure Transmission) izmanto magnētiskos signālus, lai izveidotu savienojumu starp viedtālruņiem un tirgotāja maksājumu ierīci.
Digitālie maki piedāvā sekojošas priekšrocības:
Ērti un ātri - ļauj veikt maksājumus un pārskaitījumus tikai dažu pieskārienu vai klikšķu attālumā, neatkarīgi no tā, kur Tu atrodies. Nav nepieciešams meklēt fizisku naudu vai kredītkarti, kas ietaupa laiku un uzlabo maksājumu procesu.
Tavi dati ir drošībā - digitālie maki izmanto augstas drošības standartus, lai aizsargātu Tavus finanšu datus un personas informāciju. Transakcijas ir šifrētas un droši autentificētas, samazinot risku, ka dati nonāks nevajadzīgās rokās.
Maksājumi ir virtuāli - nav vajadzības pēc fiziskas naudas, tādēļ Tev nav jāuztraucas par maku nozaudēšanu, nozagšanu vai atstāšanu mājās. Viss, kas ir vajadzīgs - Tavas ierīce un interneta pieslēgums.
Starptautiskie maksājumi - digitālie maki var piedāvāt ātrus un lētus starptautiskos maksājumus, izvairoties no tradicionālo starptautisko norēķinu sistēmu sarežģītības un izmaksām.
Videi draudzīgs - izmantojot digitālos maku, Tu samazini papīra naudas, plastikāta karšu un dokumentu izmantošanu, kā arī izvairies no nepieciešamības pēc fiziskas preču transportēšanas.
Automatizācija un izsekojamība - daži digitālie maki ļauj iestatīt automātiskus maksājumus vai pārskaitījumus, kā arī piedāvā iespēju izsekot visām Tavām transakcijām un izdevumiem. Tas palīdz uzturēt pārredzamību un kontroli pār finansēm.
Kā izvēlēties digitālo maku?
Vairums digitālo maku (piem., Apple Pay, Samsung Pay vai Google Pay) ir sasaistīti ar konkrētu zīmolu telefoniem. Proti, Apple Pay nevar izmantot Android telefonos. Tātad, pieturoties pie konkrēta telefona zīmola, Tu vari arī izvēlēties potenciālo digitālo maku. Digitālā maka lietošanu var ierobežot arī iepirkšanās vieta. Pagaidām ne visi tirgotāji pieņem digitālos makus, tāpēc Tev joprojām būs jāņem līdzi kredītkarte kā rezerves maksājuma veids, lai iepērkoties nerastos neveiklas situācijas un pārpatumi.