Atvaļinājuma nauda – kas to nosaka un kā to izrēķināt

Kad ir pienācis brīdis doties atvaļinājumā, viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas interesē ikvienu darbinieku, ir – cik lielu atvaļinājuma naudu es saņemšu? Atvaļinājums naudas aprēķins ir nozīmīgs process, kas palīdz noteikt, cik daudz naudas saņems darbinieks par periodu, kad viņš nestrādā, bet atrodas oficiāli piešķirtajā atvaļinājumā.

Atvaļinājuma nauda – kas to nosaka un kā to izrēķināt

Kas ir atvaļinājuma nauda?

Atvaļinājuma nauda ir naudas summa, kuru darba devējs izmaksā darbiniekam par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu vai arī kā kompensāciju par neizmantotu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.

Apmaksātais atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendārām nedēļām (28 kalendārām dienām), neskaitot svētku dienas. Arī darbiniekam,  kuram ir nepilns darba laiks, ir tiesības uz četru nedēļu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Atvaļinājumu var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu?

Atvaļinājuma naudas aprēķins ir diezgan sarežģīts un to ietekmē dažādi faktori. Vispārēji atvaļinājuma naudai piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu, kas tiek aprēķināts par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām.

Kā tiek aprēķināta dienas videjā izpeļņa?

Lai aprēķinātu dienas vidējo izpeļņu,aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu. Savukārt, lai aprēķinātu mēneša vidējo izpeļņu, dienas vidējo izpeļņu reizina ar mēneša vidējo darba dienu skaitu pēdējos sešos kalendāra mēnešos (saskaitot darba dienas pēdējos sešos kalendāra mēnešos un šo kopsummu dalot ar seši).

Atvaļinājuma nauda = vidējā dienas izpeļņa × atvaļinājuma dienu skaits.

Piemērs:

Darba alga: 1500 eiro (bruto) mēnesī

Pēdējo sešu kalendāro mēnešu laikā nostrādāto dienu skaits – 120

Atvaļinājuma laiks – 4 kalendāra nedēļas (28 dienas)

Dienas vidējā izpeļņa: 1500 x 6 / 120 = 75 eiro (bruto)

Atvaļinājums: 75 x 20 = 1500 eiro (bruto)

Faktori, kas ietekmē atvaļinājuma naudas aprēķinu:

Darba slodze – ja darbinieks strādā nepilnu darba laiku, atvaļinājuma nauda tiek aprēķināta proporcionāli nostrādātajam laikam.

Prēmijas un  citas piemaksas – ja darbinieks regulāri saņem prēmijas vai piemaksas, tās tiek iekļautas aprēķinā, padarot atvaļinājuma naudu lielāku.

Neiekļautie ienākumi – ne visi ienākumi tiek iekļauti aprēķinā. Piemēram, komandējumu kompensācijas vai sociālie pabalsti netiek ieskaitīti atvaļinājuma naudas aprēķinā.

Atvaļinājuma naudas kalkulators

Tiešsaistē ir atrodami vairāki kalkulatori ar kura palīdzību ērti un ātri ir iespējams aprēķināt savu atvaļinājuma naudu.

  • Atvaļinājuma naudas kalkulators pieejams šeit.
  • Atvaļinājuma apmaksas aprēķina kalkulators – šeit.
  • Abways.lv atvaļinājuma algas kalkulators – var aprēķināt atvaļinājuma naudu saskaņā ar tiesību normām. Tev jānorāda pēdējo sešu mēnešu algas apmērs un nostrādāto dienu skaits.
  • Atvaļinājuma naudas kalkulators un aprēķināšana pieejams šeit.

Kad jāizmaksā atvaļinājuma nauda?

Darba likuma 69. pants paredz, ka samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par līdz atvaļinājumam nostrādāto laiku izmaksā ne vēlāk kā vienu dienu pirms atvaļinājuma. Tai pašā laikā pants paredz, ka pēc rakstveida pieprasījuma samaksu par atvaļinājuma laiku un darba samaksu par laiku, kas nostrādāts līdz atvaļinājumam, var izmaksāt citā laikā, bet ne vēlāk kā nākamajā darba samaksas izmaksas dienā.

Kad darba ņēmējs var pieprasīt atvaļinājumu?

Ikviens darbinieks var pieprasīt ikgadējo apmaksāto atvaļinājumi, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus. Pastāv arī izņēmumi, kad darbinieks var pieprasīt atvaļinājumu pirms šī perioda beigām:

  • pēc vienošanās ar darba devēju,
  • ja darbiniekam nepieciešams doties bērna kopšanas atvaļinājumā,
  • situācijās, kad darbinieks dodas izglītības atvaļinājumā vai citos likumā noteiktos gadījumos.

Atvaļinājumu piešķir noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos, bet darba devējam ir pienākums, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, pēc iespējas ņemot vērā savu darbinieku vēlmes.

Vai atvaļinājumu var pārnest uz nākamo gadu?

Darba likuma 149. panta trešajā daļā ir noteikts, ka tikai izņēmuma gadījumos, kad ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana darbiniekam pilnā apmērā kārtējā gadā var nelabvēlīgi ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, ar darbinieka rakstveida piekrišanu pieļaujams atvaļinājuma daļu pārcelt uz nākamo gadu. Pārcelto atvaļinājuma daļu pēc iespējas pievieno nākamā gada atvaļinājumam. Atvaļinājuma daļu var pārcelt tikai uz vienu gadu. Savarīgi arī atcerēties, ka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma atlīdzināšana naudā nav pieļaujama, izņemot gadījumus, kad darba tiesiskās attiecības tiek izbeigtas un darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis.

Atvaļinājuma nauda ir būtisks ienākumu avots atvaļinājuma laikā. Lai gan aprēķina process var šķist sarežģīts, tas nodrošina darbinieku stabilitāti un finansiālo drošību atpūtas laikā. Izpratne par to, kā tiek aprēķināta atvaļinājuma nauda, ļauj labāk plānot savas finanses un izmantot savas darba tiesības pilnvērtīgi.

Ja vēlies uzzināt, kā ceļot bez robežām, tad ieskaties mūsu sagatavotajā rakstā Ceļošana bez robežām.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu