7 soļi kā sasniegt finansiālo neatkarību
Finansiālā neatkarība? Šis vārdu salikums ir daudzu cilvēku sapnis. Ar to saprotams materiālais stāvoklis, kurā Tev ir pietiekami daudz resursu un ienākumu, lai varētu dzīvot savu dzīvi tā, kā Tu vēlies, neatkarīgi no Taviem ienākumiem. Lai sasniegtu šo vēlamo stāvokli, ir nepieciešama apdomīga plānošana, disciplīna un ilgtermiņa redzējums. Šeit ir septiņi svarīgi soļi, kas var palīdzēt sasniegt finansiālo neatkarību:
- Esošās finanšu situācijas analīze - apzinies visus savus parādus, aprēķini paredzamos ienākumus un identificē visas nepilnības savās finansēs, piemēram, apdrošināšanas polises vai drošības spilvena neesamību. Šajā procesā var noderēt konsultācijas ar finanšu speciālistu, jo īpaši, ja Tev ir sarežģīta finanšu situācija vai arī tuvojas pensionēšanās vecums.
- Izstrādā ilgtermiņa finanšu plānu - izveido skaidrus un konkrētus finansiālos mērķus. Pārdomā un uzraksti, cik daudz naudas līdzekļu Tev ir nepieciešams, lai justos finansiāli pārliecināts un neatkarīgs, un kādā laika posmā vēlies to sasniegt.
- Izveido budžetu - budžeta izveide ir pirmais solis ceļā uz finansiālo neatkarību. Noteikti izvērtē savas ienākumus un izdevumus, lai saprastu, cik daudz vari ietaupīt katru mēnesi. Budžeta ievērošana palīdzēs kontrolēt Tavu finanšu plūsmu.
- Seko līdzi izdevumiem - ja Tu pašlaik dzīvo no algas līdz algai, naudas atlikšana drošības spilvenam un pensijas uzkrājumiem var šķist biedējoša. Lai precīzi zinātu, cik daudz Tu vari ietaupīt, vispirms ir jāsaprot, cik daudz tiek tērēts. Velti laiku, lai vienu mēnesi izsekotu, kur aiziet Tava nauda, sākot ar lieliem rēķiniem un beidzot ar skaidrās naudas izdevumiem.
- Veido uzkrājumus - uzkrāj vismaz daļu no saviem ienākumiem, noguldot tos atsevišķā ietaupījumu vai investīciju kontā. Ilgtermiņa ietaupījumi ir finansiālās neatkarības pamats.
- Samazini savu budžetu - Laikā starp budžeta izveidi un izdevumu izsekošanu ātri kļūst skaidrs, vai ir pietiekami daudz naudas, lai uzturētu pašreizējo tēriņu līmeni. Ja nē, tad būs jāsamazina izdevumi. Ar ko sākt? Ar neizmantotiem vai dublētiem pakalpojumiem, piemēram, vairāki straumēšanas pakalpojumu abonementi(piem., Spotify, Netflix utt.), kurus izmantojāt reti vai gandrīz nekad.
- Dažādo savus ienākuma veidus - tas palīdzēs palielināt finansiālo drošību. Apsver papildu ienākumu avotus, piemēram, pasīvo ienākumu ieguve, investīcijas un aktīvi vai uzņēmējdarbības uzsākšana.
Finansiālā neatkarība nav tikai par bagātību. Tā ir par brīvību, drošību un spēju dzīvot dzīvi, kuru Tu vēlies. Tas ir ilgtermiņa mērķis, kas prasa plānošanu, ieguldījumus un disciplīnu, bet tas var būt ļoti patīkams un izmaiņu nesošs ceļojums.