Četras apņemšanās Jaunajam gadam gudrai budžeta plānošanai
Jaunais gads ir ideāls laiks, lai izvirzītu jaunus mērķus un apņemšanās. Viens no biežāk sastopamajiem mērķiem ir saistīts ar naudu un finansēm. Šajā rakstā aplūkosim praktiskus soļus, kā sasniegt savus finansiālos mērķus un izpildīt saistītās Jaunā gada apņemšanās.
- Pārskati savu budžetu
Kaut arī tas var šķist garlaicīgi, tomēr personīgais budžets ir būtisks priekšnosacījums finansiālajai labklājībai. Lai veiksmīgi plānotu savu budžetu Jaunajā gadā, ir jāsāk ar savu izdevumu pārskatīšanu, kas ļaus izprast, kur “aiziet” Tava nauda. Visērtāk izsekot saviem izdevumiem ir izmantojot kādu no finanšu aplikācijām (piem. Mint, Monefy vai CoinKeeper), bet noderēs arī visiem jau zināmais Excel. Šī vienkāršā prakse nodrošina skaidru izpratni par to, kur aiziet katrs cents. Pirmkārt, analizējot pagājušo mēnesi vai pāris mēnešus, varēsi identificēt galvenos tēriņus un izveidot skaidru priekšstatu par savu naudas plūsmu. Pēc tam, sadalot izdevumus pa kategorijām, redzēsi, kurās tēriņu grupās vari ietaupīt.
- Atbrīvojies no sliktiem ieradumiem
Bieži vien cilvēki neseko līdzi, kur tieši nauda tiek iztērēta. Tas var būt kāds sīkums pārtikas veikalā, maza rotaļlieta bērnam vai kāds cits impulsīvs un neplānots pirkums. Iekšēja apziņa par šiem sīkumiem varētu būt pirmais solis ceļā uz saviem finansiālajiem mērķiem. Pirms veic kādu pirkumu, apstājies un pajautā sev, vai tas ir nepieciešams, vai tas kalpos ilgtermiņa mērķiem un vai vari to atļauties bez lieka finansiāla sasprindzinājuma. Apzinoties mazos pirkumus, Tu vari likt pamatu pārmaiņām savos tērēšanas paradumos un ātrāk sasniegt savu finansiālo disciplīnu.
- Izlasi grāmatu par finansēm
Veiksmīga budžeta plānošana prasa zināšanas un papildus izpratni par vispārēju finanšu pārvaldību. Šeit ir dažas grāmatas, kas varētu būt noderīgas:
- Roberts Kijosaki, “Bagātais tētis, nabagais tētis”;
- Morgans Hauzels, “Naudas psiholoģija”;
- Napoleons Hills, “Domā un kļūsti bagāts”.
Pirms izvēlies kādu no augstāk minētajām grāmatām, izvērtē, kura tēma un autors Tev vislabāk atbilst. Katra grāmata var sniegt unikālas perspektīvas un padziļinātas zināšanas par finansēm, kas būs noderīgas veiksmīgai budžeta plānošanai.
- Izveido uzkrājuma fondu
Viens no svarīgākajiem aspektiem finanšu stabilitātē ir rezerves fonds, kas var kalpot kā drošības spilvens neparedzētiem notikumiem vai ārkārtas situācijām. Ja vēlies sasniegt finansiālo drošību, svarīgi ir izveidot šādu rezerves fondu. Nosaki konkrētu summu, kuru katru mēnesi novirzīsi šim fondam, līdz esi sasniedzis noteiktu mērķi, piemēram, vairākus mēnešus dzīvošanai nepieciešamo summu.
Visi šie soļi kopā veido pamatu veiksmīgai budžeta plānošanai un finanšu mērķu sasniegšanai Jaunajā gadā. Atceries, ka mazie, sistemātiskie soļi var sniegt ilgtspējīgus rezultātus un palīdzēt izveidot veselīgus finanšu paradumus. Lai veiksmīgs jaunais 2024. gads!